خانه / تکنولوژی / بررسی تخصصی / اولین اسمارت فون (گوشی هوشمند) جهان + عکس

اولین اسمارت فون (گوشی هوشمند) جهان + عکس

معرفی اولین گوشی هوشمند جهان

گوشی هوشمند

حدود بیست سال پیش  IBM غول نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آن زمان اولین گوشی هوشمند جهان را با نام IBM Simon Personal Communicator در آمریکا عرضه کرد. امروز که حدود ۲۰ سال از آن روزها می‌گذرد تغییرات این دو دهه و پیشرفت‌های بشر را می‌توان به خوبی مشاهده کرد.

  • البته IBM Simon آن روزها یک گوشی هوشمند نامیده نمی‌شد؛ چرا که اصلاً چنین اصطلاحی وجود نداشت! IBM موفق شد ۵۰ هزار دستگاه از این گوشی را بفروشد که توانایی برقراری ارتباط با ۱۵ ایالت از آمریکا را داشت. این گوشی که همان‌طور که مشاهده می‌کنید لمسی هم بود و قلم خاص خود را داشت بیشتر برای کاربران تجاری مورد توجه بود و اپلیکیشن‌هایی مانند تقویم، ایمیل و همچنین ارتباط با ماشین فکس را نیز داشت و البته قابلیت برقراری تماس.
  • از نظر سخت‌افزاری این گوشی یک صفحه‌نمایش سبز رنگ قدیمی و یک استایلوس داشت و وزن آن نیم‌کیلوگرم بود؛ یعنی حتی بیشتر از یک آی‌پد ایر! یکی از بزرگترین ایرادهای این گوشی در زمان خودش عمر شارژ نه چندان جالب و البته قیمت ۸۹۹ دلاری در آن زمان بود که با احتساب تورم حالا چیزی حدود ۱۴۰۰ دلار امروزی آب می‌خورد.

گوشی هوشمند اریکسون

با وجود موفقیت محدود، IBM Simon بسیاری از تولیدکنندگان آن دوران را از نظر این نوع طراحی تحت تأثیر خود قرار داد. Ericsson R380  یکی از گوشی‌هایی بود که طراحی مشابهی را به کار گرفت و حتی اثرات آن در گوشی‌های جدیدتر سونی اریکسون مانند P800، P900 و P990 نیز به چشم می آید.

گردآوری ، ویرایش و بازنشر توسط مجله اینترنتی جوکس به نقل از FarnetGSM Arena

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*