خانه / آشپزی / !! مرغ را قبل از پختن نشویید !!

!! مرغ را قبل از پختن نشویید !!

سازمان استاندارد غذایی انگلیس به همه آشپزها و خانم‌های خانه‌دار هشدار داد که مرغ را قبل از پختن نشویند.

یکی از بزرگترین و خطرناک ترین منابع مسمومیت غذایی در انگلیس، باکتری موسوم به «کامپیلوباکتر» است که روی گوشت نپخته‌ی مرغ رشد می‌کند. شستن مرغ در سینک آشپزخانه، باعث انتشار این باکتری به سطوح سینک و سایر ظروف بر اثر پاشیدن قطرات آبِ آلوده به این سطوح می‌شود. این در حالی است که پختن کامل مرغ، این باکتری را از بین می برد.

باب مارتین، سخنگوی سازمان استاندارد غذایی انگلیس گفت: به جای شستن مرغ، ما توصیه می‌کنیم که شما مرغ را مستقیماً در تابه بگذارید و سپس دستان خود را به خوبی بشویید. آنگاه مرغ را کاملاً بپزید تا جایی که هیچ رنگ صورتی (که نشان از خامی مرغ است) در گوشت آن باقی نماند، تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

با وجود هشدارهای این سازمان، هنوز هم چهل و چهار درصد از مردم انگلیس، مرغ را قبل از پختن می‌شویند. شایع‌ترین نوع مسمومیت غذایی در انگلیس از طریق باکتری کامپیلوباکتر است که سالانه دویست و هشتاد هزار نفر را در این کشور بیمار می‌کند. سازمان استاندارد غذایی انگلیس بر این باور است که از هر پنج مورد مسمومیت غذایی در انگلیس، چهار موردِ آن مربوط به همین باکتری کامپیلوباکتر است.

آن ادواردز، خانم انگلیسی که هفده سال پیش به این مسمومیت غذایی دچار شد و در آن زمان با اسهال شدید، از کار افتادن مثانه و سرانجام فلج اندام‌های بدنش روبرو شد، هنوز هم در حال گذراندن روند بهبودی از تبعات این مسمومیت خطرناک است و از سال ۱۹۹۷ میلادی به این طرف نتوانسته است در بیرون از خانه کار بکند یا یک زندگی عادی داشته باشد. البته در اغلب موارد، عوارض این مسمومیت غذایی، به شدتِ عوارض خانم ادواردز نیست.

به گفته مسئولان انگلیسی، کودکانِ زیر پنج ساله و سالمندان، بیشتر از هر قشر دیگر جامعه در معرض ابتلا به مسمومیت غذاییِ ناشی از شیوع این باکتری خطرناک هستند.

منبع: شفاف

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*